Mateřská škola Základní škola Školní družina Školní jídelna

Škola Bořetice - logo

Mimořádné volno ředitelky školy v pondělí 25.3.2019

Mimořádné volno ředitelky školy v pondělí 25.3.2019

Po dohodě se zřizovatelem bude z důvodu odstávky vody  v pondělí 25.3.2019 mimořádné volno ředitelky školy. V provozu nebude mateřská škola, základní škola, školní družina. Nebude se vařit ani ve školní jídelně,  strava bude v tento den všem strávníkům automaticky odhlášena.
Děkujeme za pochopení.


 


UPOZORNĚNÍ

UPOZORNĚNÍ

Od dnešního dne až do odvolání se z důvodu nemoci budou platby v hotovosti za stravu a školku vybírat pouze dva dny v měsíci. A to vždy ve třetím týdnu ve středu a ve čtvrtek od 7,00 hodin do 10 hodin v kanceláři školní jídelny.

To znamená  v termínech: 20.2., 21.2., 20.3., 21.3., 17.4., 18.4., 22.5., 23.5., 19.6., 20.6.2019.

Děkuji.

Dáša Panáčková.


 


OZNÁMENÍ

OZNÁMENÍ

 

Všichni zájemci o stravování v naší jídelně musí mít předem vyplněnou přihlášku na stravování. Tu je možno vyzvednout ve školní jídelně, případně si ji vytisknout z webových stránek školy.

Dáša Panáčková.


 


Zeleninový bar

Zeleninový bar

Tento týden jsme ve školní jídelně zprovoznili malý zeleninový bar. Ten byl pořízen z finančních prostředků za sběr papíru. Mezi žáky má příznivý ohlas. Ve fotogalerii najdete několik snímků z prvního dne provozu.


 


Internetové objednávky stravy

Naše školní jídelna zavádí možnost objednávek a odhlašování stravy přes internet.

Případní zájemci si musí vyzvednout svůj ID kód u vedoucí stravování.

Do systému se připojíte na webových stránkách školy - www.skolaboretice.cz

Rozklikněte si sekci školní jídelny a v ní položku jídelní lístek. V pravé horní části najdete okna pro registraci.

1. krok - váš ID kód, 

2. krok - heslo: pro 1. přihlášení vpište slovo heslo, dál vyplníte nové heslo a potvrdíte - dle nabídky. Uložte! (heslo je nutné si zapamatovat pro další přihlášení)

3. krok - mailová adresa: zadáte svoji mailovou adresu, zatrhete možnost odesílání na vaši mailovou adresu, můžete si i nastavit zasílání změn v jídelníčku - Uložit!

4. krok - Moje alergie: zde máte možnost si nastavit suroviny, na které je strávník alergický. Po najetí šipkou na jednotlivá okýnka se otevře informace o kterou potravinu jde. Tu si případně zatrhněte.  A uložte. V jídelníčku se vám objeví jídla s alergickou potravinou červeně.

Po uložení všech změn v nabídce rozklikněte ikonu "Domů" : Otevře se osobní stránka s jídelníčkem, kde na pravé straně u jídel najdete okýnko se zatrhnutím. Po kliknutí se zatrhnutí ztratí, tím je jídlo takřka odhlášeno. Už zbývá jen změnu nezapomenout uložit pomocí červeného tlačítka uprostřed stránky. Najdete zde také kalendář, pomocí šipky můžete překliknout na další týden a případně odhlásit stravu i tam. Důležitá je ikona "Odhlásit" Na tu nezapomínejte, ať nedojde k zneužití vašeho účtu.

V horní části stránky najdete další ikony, v ikoně "Komunikace" máte možnost poslat zprávu vedoucí školní jídelny, pod ikonou "Nápověda" je možno si přečíst manuál od pana programátora.

Velmi důležitá je ikona "Odhlásit" Na tu nezapomínejte, ať nedojde k zneužití vašeho účtu.

Systém umožňuje změny pouze do 14,00 hodin, a to i v pátek. Odhlášky na pondělí musíte provést stejnou cestou, jako doposud. Pracuje se na úpravě, ale ještě není hotová.

Doufám, že bude tato změna přínosem pro nás všechny. V případě potíží volejte 519 430 206, nebo pište na adresu školní jídelny.

Dáša Panáčková.

 


 


Piniové oříšky

Piniové oříšky

Piniové oříšky a léčivé účinky

Léčivé účinky piniových ořechů budou zřejmě již ze samotného výčtu účinných látek. Obsahují totiž sacharidy, proteiny, zdravé tuky, minerály (např. zinek, železo, vápník či draslík), vlákninu a různé druhy vitamínů, včetně vysokého množství vitamínu E. Jmenovat pak musíme i cholin, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, stejně jako kyselinu listovou. Doplňme, že některé z těchto látek jsou účinné antioxidanty, takže konzumace piniových oříšků může mít preventivní účinky proti stárnutí.

Piniové ořechy jsou velmi vhodné i ke snižování vysoké hladiny škodlivého LDL cholesterolu. Srdce a další části kardiovaskulárního systému ovšem umí chránit i jinak. Kladně totiž působí na hladinu cukru v krvi, čistí cévy a v neposlední řadě se jedná o vhodnou prevenci proti různým chorobám. Pozitivní účinky však mají rovněž na nervovou soustavu nebo na trávení, takže je lze konzumovat v průběhu diet. Navíc je do svého jídelníčku mohou zařadit i celiaci, tedy osoby s přecitlivělostí na lepek.

Pozor: konzumace piniových ořechů není bez rizika. V některých (převážně levnějších) směsích se totiž mohou nalézat nejedlá semena ze stromu borovice Armandova, po kterých může dojít až na několik týdnů ke změně vnímání chutí, když vše chutná hořce.

Kuchyňské využití piniových ořechů

Piniové oříšky se vzhledem ke své domovině často vyskytují v různých středomořských kuchyních. Asi největší zastoupení přitom mají v italských pokrmech, když jsou např. součástí bazalkového pesta. Navíc se hodí se např. do různých salátů, do pečiva, případně k těstovinám. A pokud si k snídani pravidelně dopřáváte müsli, piniové ořechy se mohou stát jeho další zdravou součástí. Jestliže se tedy rozhodnete pro jejich nákup, využít je budete moci na mnoho způsobů.


 Logo ZŠ a MŠ Bořetice

ZŠ a MŠ Bořetice

691 08 Bořetice 112

mail: info@skolaboretice.cz
tel.: 519 430 207; 605 728 437

Kde nás najdete?

Mapa Bořetic